дома
 
  
СеВоЕдно web за Вас
 085 383 380
 info@sevoedno.com


Кујната е најдобра во зима

 

Свежите пиперки се чистат од семето, се посолуваат малку одвнатре и се полнат со фил што ке го приготвите вака: кромидот и морковите ги чистите, ги сечете на ситни парченца и ги пржите на тивок оган во поклопено тенџере, додавајки по малку вода да не загори. Кога сето тоа ке омекне се додаваат ...▼

Сочувај за печатење 221 посети
7/8/2020
 

Потребно е следното:
-1/2кг ориз,
-15о гр.соја трошки,
-една супена чинија полна со врв мелени ореви,
-една тегла печурки,
-10 средни парчиња праз,
-зачини и кисела зелка.

Прво се требе оризот се попарува со вода и поклопен стои на страна да набубри а може и да се свариш ,потоа ...▼

Сочувај за печатење 714 посети
12/5/2010

Земете: 1 кг компири по можност црвени,
6 лажици масло, 2 лажици вински оцет,
1 лажиче сенф,
2 помали главици кромид,
0,5 чаша бело вино,
малку магданос,
сол,
црн пипер.
Измијте ги внимателно компирите и ставете ги во сад со студена посолена вода. Ставете ги да се
...▼

Сочувај за печатење 404 посети
11/26/2010

Земете:
1 кг пиперки,
200 гр сирење,
јајца (за секого по 1 - 2 јајца според желба),
малку црвен пипер,
магданос и
сол.
Пиперките се печат,
се лупат и се чистат од семето,
се сечат на половинки по вертикала и се редат во земјено тавче. Врз нив се иситнува
...▼

Сочувај за печатење 460 посети
10/21/2010

Земете:
1/4 кг пиперки,
1 помала чаша масло,
2-3 главички кромид,
2-3 домати>
1 чаша ориз,
1 чаша млеко,
1 јајце,
2 лажици брашно,
магданос,
црн пипер,
сол по вкус.
Одбирате убави месести бабури, ги чистите и малку ги посолувате одвнатре. Посебно го
...▼

Сочувај за печатење 439 посети
10/21/2010

Земете:
1 кг млади коприви,,
300 гр бело сирење,
50 гр трапист или ементалер,
50 гр пармезан, малку путер (50 гр) и
сол по вкус.
Копривите, добро исчистени се ставаат во жешка солена вода и се варат десетина минути потоа сеч процедуваат, се сечкаат ситно, се пасираат, се пропржуваат
...▼

Сочувај за печатење 577 посети
10/21/2010

1 кгр. фиферонки
1/2 кгр. моркови
1 китка магданос
1 главица лук
масло
оцет
Засечете ги дршките и врвчињата на фиферонките, кој се предходно измиени. Запечете ги на огин сосема малку и вадете ги, и ставајте ти веднаш во длабок сад каде сте сипале оцет, провалкајте
...▼

Сочувај за печатење 726 посети
11/24/2010
 

Треба да утврдите кое овошје ви одговара и начин на кој ќе го конзумирате безбедно.
* Банани ја враќаат енергијата, богати се со калиум, магнезиум и витамин Б6, кој е добар
...▼

Сочувај за печатење 711 посети
10/30/2010

Луѓето најчесто ги мијат рацете после користењето на тоалетот доколку сметаат дека некој или нешто ги гледа, односно воглавно тоа најчесто го прават ...▼

Сочувај за печатење 444 посети
11/2/2010

350 до 400 гр грав,
две главички кромид,
неколку чешниња лук,
2 свежи моркови (може и од туршија),
малку магданос,
сол,
оцет и
масло.
Гравот
...▼

Сочувај за печатење 561 посети
10/21/2010
 

2 кгр. везени пиперки
3 филџана ексенција
2 главици лук
...▼

Сочувај за печатење 614 посети
11/25/2010

zoki

2 кгр. везени пиперки
3 филџана ексенција
2 главици лук
1 китка магданос
сол  масло
Измијте ти пиперките
...▼


 • 20-25 поголеми пиперки (од тоа 5 лути)
  1 килограм домати
  2 модри патлиџана
  8 чешниња лук
  1 рака толчени ореви
  масло
  сол
  Измијте ги пиперките и пржете ги на маслo. Од како ќе бидат пржени излупете ги и извадете го семето. Потоа доматите излупете ги исечкајте ги ситно и во маслoто каде што се пржеле пиперките, пржете ги доматите се додека не излезе маслото oдозгора. Мoдриот патлиџан
  ...▼

 • Едно истраж ување пока жало дека мажите ретко самите си купуваат долна ...▼

 • Пиперчиња врвоинки (последниот род)
  Зелени домати
  карфиол
  ...▼