СеВоЕдно web за Вас
 085 383 380
 info@sevoedno.com


Се во Едно WEB за Вас

Активности    ☰    1129 посетиНазад     Сочувај за споредба

ТАВЧЕ ГРАВЧЕ
цена
1250 ден

500 гр грав 1 кг кромид, 200 гр масло, 4 суви пиперки, неколку лаворови листови, сол и помалку црвен и црн пипер. 
Гравот се вари во доста вода додека не омекнат зрната, но не и да се сварат сосема. Во мегувреме кромидот се сецка на ситни резенки и се пржи, потоа се посолува, му се додаваат по малку црвен и црн пипер. Во земјено тавче се редат ред кромид ред грав, така што одозгора да биде грав. Сето тоа се налева со водата во која вриел гравот, па се наредуваат сувите пиперки и лаворовите листови и сето се потпечува во рерна се додека водата комплетно не испари. Се служи топло, но може и студено, како додаток на свински кременадли или плескавици.

file
1098 посети
10/21/2010
Сочувај за споредба