СеВоЕдно web за Вас
 085 383 380
 info@sevoedno.com


Кујната е најдобра во зима

KYJHA    ☰    22581 посетиНазад     Сочувај за споредба

КОПРИВИ СО СИРЕЊЕ

Земете:
1 кг млади коприви,,
300 гр бело сирење,
50 гр трапист или ементалер,
50 гр пармезан, малку путер (50 гр) и
сол по вкус.
Копривите, добро исчистени се ставаат во жешка солена вода и се варат десетина минути потоа сеч процедуваат, се сечкаат ситно, се пасираат, се пропржуваат на путерот и се редат во огноотпорна чинија подмачкана со путер. Врз нив се рендаат траписот и пармезанот, се се измешува а одозгора се ставаат тенки парчиња сирење. Се се става во рерна да се потпече десетина минути. Се служат топли.

664 посети
10/21/2010
Сочувај за споредба