СеВоЕдно web за Вас
 085 383 380
 info@sevoedno.com


Кујната е најдобра во зима

KYJHA    ☰    22572 посетиНазад     Сочувај за споредба

САЛАТА ОД ГРАВ

350 до 400 гр грав,
две главички кромид,
неколку чешниња лук,
2 свежи моркови (може и од туршија),
малку магданос,
сол,
оцет и
масло.
Гравот се вари така што зрната да останат цели. Потоа се процедува и се меша внимателно во стаклена чинија со морковите изрендани на крупно ренде, со кромидот исечен на тенки резанки и се зачинува со оцет и масло, се додава магданосот, и по желба црн пипер. Се служи студена.

 

672 посети
10/21/2010
Сочувај за споредба