СеВоЕдно web за Вас
 085 383 380
 info@sevoedno.com


Се во Едно WEB за Вас

Жива туршија    ☰    4775 посетиНазад     Сочувај за споредба

Посни Кроасани

600 гр брашно
2 чаши пиво
4 филџани масло,
1 прашок за пециво,
300 гр шеќер,
сок од еден лимон
150гр мелени ореви.
Се меси тесто од брашно, масло, пиво и прашокот за пециво. Се обликуваат кроасаните. Се печат на 150 степени да се исуши и да останат бели.
Измешај те ги шеќерот и сокот од еден лимон. Жешките кроасани потопети ги во лимонот и шекерот  во сируп потоа додадете на кроасанот мелени  ореви.

615 посети
12/5/2010
Сочувај за споредба