СеВоЕдно web за Вас
 085 383 380
 info@sevoedno.com


Се во Едно WEB за Вас

Жива туршија    ☰    4772 посетиНазад     Сочувај за споредба

БАНИЧКИ СО СИРЕЊЕ

1. 2 голема лажица шеќер
2. 2 мали лажички сол
3. квасец
4. 500мл млеко или вода.
5. маргарин околу 250гр
6. брашно околу 1 кг или колку прибере
Се замесува тестото и се остава да стаса. Откако е готово се замесува повторно и се удира неколку пати од масата за месење. Од смесата направете околу 8 топчиња. Секое топче развлечете го во тенка кора. На кората нарендајте маргарин и размачкајте го по целата површина. Потоа нарендајте сирење и завиткајте ја во ролат.Дополнително истегнејте ја како змија. Кората свиткајте ја во која сакате форма. Откако се готови сите кори ставете ги во тавче за печење и печете додека не поруменат. Се печат околу 15 тина минути.

630 посети
11/25/2010
Сочувај за споредба