СеВоЕдно web за Вас
 085 383 380
 info@sevoedno.com


Се во Едно WEB за Вас

Тестенини    ☰    1093 посетиНазад     Сочувај за споредба

СВИНСКО СО ПИПЕРКИ ОД ТУРШИЈА

СВИНСКО СО ПИПЕРКИ ОД ТУРШИЈА
Земете:
700 - 800 гр свинска удина,
!4 кг пиперки од туршија,
3-4 лажици пченкарно брашно,
1 шоличка масло,
2-3 главички кромид,
црвен пипер,
сол по вкус.
Месото се сече на средно големи парчиња, се посипува со црвен пипер и една чашка жешка вода и се вари додека не омекне во поклопеното тенџере. Пиперките посебно се сечат на резенки и се пржат неколку минути, им додавате пченкарно брашно, го пропржувате уште малку сето тоа, а потоа целата смеса, заедно со месото ја ставате во земјено тавче (по потреба се додава уште една чаша жешка вода) и се вари во рерна уште половина час. Јадењето се сервира топлбГ

451 посети
11/26/2010
Сочувај за споредба