СеВоЕдно web за Вас
 085 383 380
 info@sevoedno.com


Се во Едно WEB за Вас

Тестенини    ☰    1091 посетиНазад     Сочувај за споредба

ГАЛИЧКО МЕЗЕ

600 гр. свински бифтек 
1 јагнешка или свинска кошулка 
120 гр. галичко овчо сирење 
1 сува црвена пиперка 
100 гр. домати 
100 гр. кромид 
40 гр. шунка 
100 гp. масло 
30 гр. путер 
200 гр. компири 
100 гр. моркови 
50 гр. печурки 
магдонос 
црн пипер 
буковец 
Месото исечкајте го на 8 парчиња, посолете тo и истoлчете тo, а потоа испржете го на масло. Кога месото ќе се ислржи, извадете го и редете го вo земјана тава: Над секое ларче ставете шункова салама, претхoдно пролржена на масло, а врз саламата рендано галичко сирење, а врз сето тоа ставете буковец и најодозгора украсете ги со магдонос. Така украсеното јадење прекријте го со јатнешката кошулка и ставете го во рерна да се пече 10-15 минути. Се сервира со вариво кое се прави вака: Се чистат комлирите и исечкајте ги на покрупни парчиња, па потoа варете ги во солена вода. Исто така варете ги и морковите. Откако ќе се сварат пропржете ти на масло, додајте гo путерот и печурките. Зачинете по вкус и служете со приготвеното месо. Украсете гo јадењето сo магдонoс, исечкан домат и суви пиперки.

517 посети
11/26/2010
Сочувај за споредба